Губад – це круглий, закритий, багатошаровий святковий пиріг, блюдо башкирської і татарської національних кухонь. Печуть його на свята з курут – увареним в топленому молоці сиром з цукром і вершковим маслом. От саме цей курут або корот ну дуже мене зацікавив. Вирішила спекти Губад і тільки з курут. Ось що з цього вийшло ….
- Кухня: Башкирська кухня
- Основний інгредієнт: рис
- Узагальнена назва: Губад
Список інгредієнтів
- для тіста:
- борошно – 1,5 склянки (ємність 200 г)
- мацоні або кефір (не менше 2,5%) – 100-130 мл
- маргарин вершковий – 90 г
- сіль – щіпка
- розпушувач – 1/2 ч. ложки
- для курут:
- молоко 3,2% – 1 л
- ряжанка – 250 г
- цукор – 2-3 ст. ложки
- масло вершкове – 2 ст. ложки
- для начинки:
- яйця відварні – 3 шт
- рис довгозернистий “жменька” – 1/2 склянки
- родзинки – 125 г
- вершкове масло – 125 г
- курут готовий – 200-250 г
- молоко (для змащування) – 1 ст. ложка
- жовток (для змащування) – 1 шт
Спосіб приготування
Насамперед почну з курут. Процес приготування справжнього курут досить складний і як ви розумієте, в наших краях просто неможливий. Я вирішила все-таки знайти рецепт, щоб вийшов хоч би подібний …. Мені вдалося! Я курут не пробувала, але чоловік мав таку можливість, тому і був дегустатором. Його захоплене: “Схоже!” – Було для мене радістю. Тому рецептом ділюся з вами. Я приготувала курут на половину порції, але для Губад виявилося замало, так що готувати його потрібно з 1 л молока. Молоко потрібно влити в товстостінну посуд і довести до кипіння. Влити ряжанку.
На невеликому вогні заважати молоко, поки воно не згорнеться і не утворюється сир.
В оригіналі потрібно далі варити сир, поки не википить вся сироватка. Але ви ж розумієте, що це зайняло б напевно цілий день. Автор рецепту цього курут пропонує зробити простіше. Відцідити сироватку і залишити її стільки, щоб вона трохи покривала сир.
Додати в сир цукор, вершкове масло, акуратно перемішати і поставити на маленький вогонь випарюватися рідини. Коли рідина випарується, сир тримати на вогні, постійно помішуючи до тих пір, поки він не придбає колір трохи темніший топленого молока (оригінальний курут червоного кольору, можна його підфарбувати соком буряка) і не буде по консистенції, як суха крихта, а за смаком – дуже ніжний, абсолютно не сухою і вкуснющій – просто нереально! З 1 л молока виходить 200-250 г курут.
Далі відварити рис по інструкції на упаковці, промити кілька разів гарячою водою. Рис повинен бути розсипчастим і сухим. Ізюм залити окропом, дати розпаритися, промити, обсушити.
Для приготування тіста: в просіяне борошно додати шматочки холодного маргарину.
Розтерти в крихту.
Зробити поглиблення і додати мацоні або кефір, розпушувач і сіль.
Швидко замісити м’яке, ніжне тісто. Тісто помістити в целофан і відправити на 30 хвилин у холодильник.
Охолоджене тісто розділити на 2 нерівні частини (відокремити від теста1 / 3 частина).
Більшу частину тіста розкачати в коло, помістити в круглу форму так, щоб краї трохи звисали. Першим шаром викладається половина рису.
На рис викладається підготовлений сир – курут.
Наступний шар – подрібнені відварені яйця.
Далі – шар залишився рису і наступним шаром йде родзинки.
Верхній шар – шматочки вершкового масла.
Від залишилася, меншої частини тесту відірвати невеликий шматочок і скачати його в кульку. А тісто розкачати в корж по діаметру форми. Накрити зверху пиріг коржем, краї нижньої коржі звернути вгору.
Защипати краї тіста “колоском” або як вмієте. Посередині помістити кульку з тіста. Желкок розмішати з молоком і змастити цією сумішшю весь пиріг.
Випікати Губад в розігрітій до 180-190 градусів духовці близько години, до рум’яного кольору. Дати пирога трохи охолонути у формі, перекласти на блюдо. Подавати святкову Губад в теплому вигляді, розрізавши на частини – дуже смачно! Тісто виходить дуже ніжне, начинки багато і вона так гармонійна! Наступного дня пиріг не менш смачний.
Смачного!